Blog Energetyczny

Czyli, jak obniżyć rachunki za energię w firmie.
Trzy powody nieefektywnego korzystania z energii

Trzy powody nieefektywnego korzystania z energii

Koszty energii oraz jej dostępność ma coraz większe znaczenie w zarządzaniu firmą. Logicznym następstwem powinno być systematyczne podnoszenie efektywności energetycznej i wprowadzanie rozwiązań pozwalających na racjonalne korzystanie z różnych nośników energii. Dlaczego więc korzystamy z energii nieefektywnie? Dlaczego szukamy wymówek przed wprowadzeniem skutecznych zmian? Dlaczego udajemy, że temat efektywności energetycznej nas nie dotyczy? Przede wszystkim przyzwyczailiśmy się do tego, że energia zawsze jest dostępna i nie kosztuje zbyt wiele. Gdyby jednak zmiana podejścia była prosta, to w każdej firmie temat efektywnego korzystania z energii byłby już rozwiązany.

Powód 1: Technika i technologia – trudne plany, jeszcze trudniejsze wybory

Planowane zmiany w infrastrukturze i nowe inwestycje przede wszystkim mają poprawić jakość wyrobów/ usług, zwiększyć wydajność pracowników lub dostosować wyposażenie do wymagań prawnych. Najtrudniej zaplanować zmiany, które poprawiają efektywność energetyczną. Pozornie. Jeżeli planowane zmiany dotyczą przede wszystkim ograniczenia zużycia energii – trzeba je skoordynować z planami produkcyjnymi, terminami postojów produkcyjnych, dostępnością odpowiednich służb.

Natomiast planując inwestycje dotyczące modernizacji procesów, poprawy jakości produktów i usług, przeważnie nie myślimy o poprawie efektywności energetycznej tak przy okazji. Założenie, że nowe rozwiązanie automatycznie będzie korzystne dla efektywności energetycznej tylko dla tego, że jest nowe… rzadko daje dobre efekty. Powiązanie planów inwestycyjnych z poprawą efektywności energetycznej, rozważenie wszystkich możliwości, które można wprowadzić „przy okazji” ograniczone jest przez kolejne wymienione powody.

Powód 2: Kompetencje pozwalające na planowanie poprawy efektywności energetycznej

Zaplanowanie rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną wymaga wiedzy i doświadczenia. Porównanie różnych możliwości, wybór rozwiązania najkorzystniejszego dla specyfiki prowadzonej działalności nigdy nie jest prosty. O ile w ramach bieżącej działalności można wypracować proste zasady śledzenia trendów związanych ze zużyciem energii, to w przypadku wprowadzania zmian podstawowa wiedza często nie wystarcza.

I tu zaczyna się dylemat: czy spośród zatrudnionych pracowników wybrać tych, którzy poszerzą swoją wiedze o zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej nowych inwestycji? Czy skorzystać z zewnętrznych ekspertów? Niezależnie od wybranego rozwiązania, konieczne jest przygotowanie rozwiązań organizacyjnych i zapewnienie kompetencji dla pracowników podejmujących decyzje. I tu zaczyna się kolejny powód.

Powód 3: rozwiązania organizacyjne uwzgledniające efektywność energetyczną

W każdej firmie liczone są koszty, również te związane z korzystaniem z energii. Czasem wprowadzone są dodatkowe pomiary i wskaźniki zużycia energii. To jednak nie wystarczy, żeby efektywnie korzystać z energii. Jeśli brakuje powiązania pomiędzy podejmowanymi decyzjami, bieżącą realizacją działań a zmierzonymi lub obliczonymi wynikami, to mamy jedynie wiedzę o efektach działań.

Dopóki zagadnienia dotyczących korzystania z energii i jej efektywnego użytkowania nie zostaną włączone do zasad postępowania w ramach wszystkich działań w firmie, trudno oczekiwać sukcesu

Wymienione powyżej przyczyny problemów z efektywnym korzystaniem z energii nie zamykają tak złożonego zagadnienia. Są jedynie początkiem do przemyślenia i zmiany podejścia do zarządzania energią. Trafne wskazanie przyczyny niepowodzeń i braki spójnego podejścia do zagadnienia oraz znalezienie najlepszego dla danej firmy rozwiązania wymaga bardziej złożonego sprawdzenia każdego indywidualnego przypadku. Na pewno wsparciem będzie rozważne wykorzystanie zasad zawartych w ISO 50001 oraz skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów zajmujących się zarządzaniem energia i efektywnością energetyczną.

O autorze

Z wykształcenia jestem inżynierem, skończyłam Wydział Metalurgii, Inżynierii Materiałowej, Transportu i Zarządzania na Politechnice Śląskiej (trudno teraz szukać dokładnie tego wydziału, uczelnie też się zmieniają). Pracę dyplomową pisałam i obroniłam w Katedrze Energetyki Procesowej. Wiedza dotycząca procesów produkcyjnych widzianych przez pryzmat wykorzystania różnych nośników energii przydaje mi się do dziś.
Magdalena Gawarecka
Msg Vexillo Systemy Zarządzania

Napisz do mnie

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu.
blog@msgvexillo.pl

Energetyczny pierwszy krok

Jeśli jesteś zainteresowany tematem obniżenia kosztów energii w firmie to zapraszam na moją stronę dotyczącą kursów energetycznych.
www.kursenergetyczny.pl