Blog Energetyczny

Czyli, jak obniżyć rachunki za energię w firmie.

Jak zacząć efektywnie korzystać z energii?

Kluczem do wprowadzenia efektywnych rozwiązań pozwalających na wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić energię oraz ograniczyć związane z nią koszty to rzetelne informacje oparte na wskaźnikach energetycznych. I tu w wielu przedsiębiorstwach zaczyna się problem. Inaczej o wskaźnikach zużycia energii mówi księgowy, inaczej energetyk a jeszcze inaczej projektant lub inżynier procesu produkcji…, a nad nimi jest menadżer zarządzający firmą, który też ma swoje wymagania dotyczące uzyskiwanych wyników.

Dane dotyczące efektywności energetycznej

Żeby mieć podstawy do efektywnego zarzadzania energią, potrzebne są informacje dotyczące uzyskiwanych wyników oraz możliwości poprawy. Aby uzyskać te informacje, zacząć trzeba od zebrania niezbędnych danych. Jak zaplanować zasady gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących korzystania z energii w firmie? Najlepiej tak, żeby było wygodnie z nich korzystać. Ale żeby tak było, najpierw trzeba zastanowić się, czego tak faktycznie będziemy potrzebowali. Podstawowe dane dotyczą zużycia poszczególnych nośników energii. To jednak nie wystarczy aby ocenić, czy energia dostarczona do firmy jest efektywnie wykorzystywana. Aby otrzymać konkretne wskaźniki, pozwalające na ocenę efektywności energetycznej, konieczne jest odniesienie zużycia energii do wartości związanych z jej wykorzystaniem. Wiąże się to z koniecznością wypracowania zasad odczytu i gromadzenia informacji dotyczących:
  • zużycia energii,
  • wartości odniesienia dla poszczególnych procesów, działań, obiektów,
  • wartości służących do porównania wyników, wartości odniesienia.
Niestety, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które można wprost zastosować w każdej firmie. Dlatego najpierw warto poznać podstawowe zasady dotyczące tworzenia takich baz danych i zrozumieć, jak przełożyć te możliwości na specyfikę działania firmy. Pomocny będzie w tym moduł kursu energetycznego „Potencjał związany z energią”, w którym na podstawie modelowego zakładu pokazane są kolejne kroki dotyczące zarzadzania danymi dotyczącymi energii.

Dobrym początkiem do ustalenia zasad zarządzania danymi dotyczącymi energii są wyniki audytu energetycznego – planując taki audyt warto już na początku ustalić z audytorem, co chcielibyśmy uzyskać. Jak rozmawiać z audytorem energetycznym? Przede wszystkim w oparciu o wcześniej przygotowane wymagania i oczekiwania dotyczące potrzeb firmy w zakresie efektywności energetycznej. Dzięki temu otrzymamy solidną podstawę dalszych działań.

Wykorzystanie danych dotyczących energii

Zebranie i uporządkowanie danych dotyczących korzystania z energii to dopiero pierwszy krok do sukcesu w zarządzaniu energią. Kolejnym jest ich wykorzystanie w taki sposób, aby można było systematycznie uzyskiwać informacje dotyczące efektywności energetycznej prowadzonych działań, procesów oraz całej firmy. Aby było to możliwe, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich wskaźników energetycznych na rożnych poziomach zarządzania. W odniesieniu do poszczególnych maszyn oraz linii produkcyjnych przydatne będą wskaźniki dotyczące zużycia energii odniesione do efektów pracy urządzenia. Pozwolą one m.in. na optymalne dobranie parametrów pracy, uwzględniające efektywne wykorzystanie energii. Do oceny poszczególnych procesów konieczne jest wypracowanie wskaźników, które będą uwzględniały nie tylko parametry techniczne, ale również wpływ rozwiązań organizacyjnych na efektywność energetyczną.
Natomiast do oceny wyników strategicznych dla firmy należy wypracować takie wskaźniki, które będą uwzględniały powiązania pomiędzy wartościami technicznymi, zużyciem mediów energetycznych a wynikiem finansowym firmy.

Przydatnym przewodnikiem podczas planowania sposobów na wykorzystanie dostępnych danych dotyczących energii jest norma ISO 50006 Energy management systems – Measuring Energy performance using energy baselines and Energy perfirmance indicators. Wymagania zawarte w tej normie wykorzystane są również w Kursie energetycznym w Module „Potencjał związany z energią”.

Ocena uzyskiwanych wyników

Kiedy mamy już informacje dotyczące zużycia energii, potrafimy obliczyć wskaźniki zużycia energii – przychodzi czas na ocenę wyników. Żeby taka ocena była możliwa, konieczne jest ustalenie wartości odniesienia. W zależności od specyfiki firmy warto w tym przypadku zastanowić się nad takimi wartościami, które będą uwzględniały zarówno sposób wykorzystywania energii w poszczególnych procesach/ działaniach, jak i staną się poziomem odniesienia dla pokazania poprawy efektywności energetycznej firmy.
Mogą to być zarówno dane statystyczne z wybranego okresu czasu, porównanie wartości uzyskiwanych w poprzednich latach jak i wartości udostępnione przez firmy o podobnym profilu działalności. W Module 2 Kursu energetycznego pokazane są różne możliwości w oparciu o proste przykłady.

Planowanie systematycznej poprawy wyników

Dobrze zorganizowana baza danych dotyczących korzystania z energii oraz systematycznie aktualizowana wiedza na temat uzyskiwanych wyników to bardzo istotne wsparcie przy zarządzaniu firmą. Chcąc wykorzystać dostępne sposoby na „budżet z energią” konieczne jest najpierw uzyskanie informacji o wskaźnikach dotyczących zużycia energii, a wyniki analizy są podstawą do planowania zmian oraz inwestycji związanych z efektywnością energetyczną.
Aby wykorzystać wskazówki pozwalające na wprowadzenie kolejnych kroków do oszczędzania energii w firmie, również konieczna jest baza danych! A dobry początek każdego projektu to podstawa sukcesu. Rozpoczęcie pracy na efektywnością energetyczną w firmie zawsze należy rozpocząć od rzetelnych i wiarygodnych informacji, które pozwolą na wykorzystanie najlepszych możliwości dostępnych dla firmy.

Powrót do spisu treści

O autorze

Z wykształcenia jestem inżynierem, skończyłam Wydział Metalurgii, Inżynierii Materiałowej, Transportu i Zarządzania na Politechnice Śląskiej (trudno teraz szukać dokładnie tego wydziału, uczelnie też się zmieniają). Pracę dyplomową pisałam i obroniłam w Katedrze Energetyki Procesowej. Wiedza dotycząca procesów produkcyjnych widzianych przez pryzmat wykorzystania różnych nośników energii przydaje mi się do dziś.
Magdalena Gawarecka
Msg Vexillo Systemy Zarządzania

Napisz do mnie

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu.
blog@msgvexillo.pl

Energetyczny pierwszy krok

Jeśli jesteś zainteresowany tematem obniżenia kosztów energii w firmie to zapraszam na moją stronę dotyczącą kursów energetycznych.
www.kursenergetyczny.pl