Blog Energetyczny

Czyli, jak obniżyć rachunki za energię w firmie.
Audyt energetyczny czy system zarządzania energią?

Audyt energetyczny czy system zarządzania energią?

Zmiany zachodzące w zakresie rynku energii i surowców energetycznych powodują, że coraz więcej firm staje przed koniecznością przeorganizowania swojego podejścia do korzystania z energii. Jednak wiele możliwości dostępnych na rynku oraz dynamiczne zmiany w kosztach inwestycji i cenach energii nie ułatwiają podjęcia decyzji. Dodatkowo dość stabilna dotychczasowa sytuacja „uśpiła” konieczność utrzymania struktur zajmujących się efektywnym wykorzystaniem energii i systematycznym wprowadzaniem zmian ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej. Zmiana podejścia do zarządzania energią to wyzwanie długoterminowe, wymagające zapewnienia dobrych podstaw od pierwszych kroków.

Zmienne otoczenie

Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, konieczne jest zapewnienie dostępu do energii elektrycznej oraz innych nośników energii w zależności od potrzeb firmy. Wymagania prawne oraz dostępne oferty sprzedawców i dystrybutorów energii zapewniają stosunkowo proste kroki do wprowadzenia satysfakcjonujących rozwiązań. Ostatnie lata pokazały jednak, że nawet najlepsze rozwiązania i warunki dostaw mogą przestać być atrakcyjne.
Systematycznych wzrost kosztów zakupu, kosztów dystrybucji, dostępność wybranych nośników energii wymaga systematycznego analizowania możliwości i wprowadzania zmian. Równocześnie stale zmieniają się dostępne możliwości techniczne związane z pozyskiwaniem energii (wykorzystanie energii z procesów, energia odnawialna) oraz rozwiązania dotyczące monitorowania zużycia energii i efektywnego jej wykorzystania.

O tym, gdzie szukać potencjalnych możliwości poprawienia efektywności energetycznej przeczytaj w artykule „Efektywność energetyczna bez tajemnic”

Decyzja o wprowadzeniu zmian oraz wybór najlepszego rozwiązania wymaga przeanalizowania dostępnych i możliwych technicznie możliwości oraz oszacowania kosztów i zysków. Można taką analizę przeprowadzić z udziałem pracowników firmy, skorzystać z doradców zewnętrznych lub wypracować rozwiązanie hybrydowe. Bez względu na wybrane rozwiązanie konieczne jest zapewnienie kompetentnego zespołu który będzie zajmował się poprawą efektywności energetycznej. Zacząć można od podstawowej wiedzy uzyskanej podczas szkoleń e-lerningowych.

Ryzyko a korzystanie z energii

Efektywność energetyczna i koszty związane z korzystaniem z energii to jeszcze nie wszystko. Zachodzące w dzisiejszym świecie zmiany wymagają również analizowania ryzyka związanego z dostępnością nośników energii, ograniczeniami związanymi z ich stosowaniem lub wymaganiami ekologicznymi. Nie bez znaczenia jest również wizerunek firmy uwzględniający zasady zrównoważonego rozwoju.

Wykorzystując podejście zawarte w normie EN ISO 50001 warto rozważyć:

  • Jakie zdarzenia lub sytuacje wpłyną na wyniki energetyczne?
  • Które planowane zmiany będą wymagały zmian w zakupie lub sposobie dostarczania energii?
  • W jakich sytuacjach obserwujemy znaczny wzrost zużycia energii? Czy mamy wpływ na te sytuacje?

Te pytania nie wyczerpują wszystkich możliwości, zależnie od prowadzonej działalności będą pojawiały się dodatkowe zagadnienia, takie jak uwarunkowania wewnętrzne, zasady konserwacji i przeglądów urządzeń, specyficzne wymagania dla produkcji lub usług. Spojrzenie na energię przez pryzmat ryzyka biznesowego jest ważne, bo mimo dużego znaczenia dla funkcjonowania firmy ryzyko związane z dostępnością energii bardzo rzadko jest analizowane. Planując rozbudowę lub modernizację w firmie przeważnie ograniczamy się do zapewnienia niezbędnych dostaw energii, aktualizowane są istniejące umowy z dostawcami, czasem analizowane są alternatywne źródła energii. Do bardziej szczegółowej analizy ryzyka przekonuje dopiero poważna awaria powodująca długa przerwę w dostawie energii lub zdarzenie wymagające znaczących inwestycji.

Od audytu do audytu, a co pomiędzy?

Audyty energetyczne są wsparciem dla tych, którzy chcą sprawdzić możliwości poprawy efektywności energetycznej w firmie. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 o efektywności energetycznej każde przedsiębiorstwo nie będące mikro, małym ani średnim ma obowiązek raz na 4 lata wykonać audyt energetyczny. Pozostałe rodzaje przedsiębiorstw też są zachęcane do korzystania, w miarę potrzeb i możliwości, do wykorzystania audytu energetycznego jako wsparcia do planowania inwestycji. Jednak w dalszym ciągu wiele jest form, które obowiązek ten traktują wyłącznie jako konieczność spełnienia wymagania prawnego, nie szukając w nim możliwości rozwoju. Jeśli po sporządzeniu auditu i przedstawieniu raportu wnioski przedstawione przez audytorów energetycznych trafiają do archiwum, trudno spodziewać się korzyści z przeprowadzenia audytu.

I wtedy konieczność sporządzenia go kolejny raz budzi frustrację – znów otrzymamy informacje, których nie wykorzystamy. Natomiast mimo braku jakichkolwiek działań odniesionych do wyników audytu energetycznego, kolejne opracowanie może wskazywać inne rozwiązania. Będzie uwzględniać zaktualizowane dane, nowe możliwości techniczne oraz zmiany dotyczące sprawności urządzeń. Wykonanie audytu energetycznego, który będzie użyteczny dla firmy wymaga świadomego przygotowania się do jego realizacji i czynnej współpracy z audytorami energetycznymi.

Mechanizm wdrażania zaleceń

Wsparciem do dalszych kroków pozwalających na wykorzystanie wyników audytu energetycznego jest wdrożenie wymagań ISO 50001. Podkreślić należy, że podstawowym celem w tym przypadku nie jest uzyskanie certyfikatu. Norma została opracowana, aby wspierać firmy w systematycznej poprawie wyników energetycznych, czyli tych które związane są z wykorzystaniem energii. Jeśli w sposób logiczny i uwzględniający specyfikę firmy zastosowane zostaną zawarte w niej wymagania, systematycznie wprowadzane będą zasady efektywnego korzystania z energii i poprawa świadomości w tym zakresie.

Powiązanie z cyklicznym podejściem opartym na PDCA zapewnia stałe eliminowanie błędów i nieefektywnych działań oraz wyciąganie wniosków z już zakończonych projektów. Ponadto wszelkie zalecenia zawarte np. w audycie energetycznym są rozpatrywane z uwzględnieniem niezbędnych zmian organizacyjnych oraz kompetencyjnych. W efekcie w inwestycje i modernizacje są włączone wszystkie obszary firmy, które będą z planowanych zmian korzystać lub muszą do nich dostosować swoje działania.

Jak zadbać o sukces?

Nie ma jednej złotej recepty na perfekcyjne zarządzania energią w firmie. Jednak kilka kwestii które warto zawsze mieć na uwadze i wykorzystywać w codziennym podejmowaniu decyzji:

  • Aktualna wiedza o stanie technicznym i wymaganiach prawnych dla aktualnie użytkowanych maszyn i urządzeń. Ważne są tu zarówno techniczne przeglądy, dopuszczenie do użytkowania (jeśli jest wymagane) jak i wymagane prawem sprawozdania i zapisy w rejestrach.
  • Aktualna wiedza o możliwościach technicznych związanych z modernizacją lub zmianami wyposażenia w danej branży. Nie chodzi o szczegółowe informacje na temat wszystkich nowości, jednak warto w systematyczny sposób aktualizować posiadane informacje np. poprzez udział w spotkaniach branżowych, tematyczne subskrypcje lub… audyty energetyczne.
  • Systematyczne szkolenia i podnoszenie świadomości dotyczącej efektywności energetycznej. Adekwatnie do wpływu na wynik energetyczny. Nie każdy pracownik musi być ekspertem w dziedzinie energetyki, jednak każdy powinien wiedzieć, jak jego decyzje, działania, błędy mogą wpłynąć na uzyskiwane przez firmę wyniki energetyczne.

  • Podczas planowania zmian w firmie uwzględniany jest ich wpływ na wyniki energetyczne. Nawet, jeśli przypuszcza się niewielkie zmiany warto przeanalizować je pod kątem efektywności energetycznej. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą doradcy zewnętrznego. Może się okazać, że korzystane będzie sporządzenie audytu energetycznego dla zmienianego obszaru w firmie lub audytu efektywności energetycznej aby uzyskać białe certyfikaty (a w dalszym postępowaniu zwrot części poniesionych nakładów).
  • Pomiary i wskaźniki. Monitorowanie w zakresie efektywności energetycznej wymaga osobnego przedyskutowania. Pomocne w tym temacie będą wnioski z audytu energetycznego – rozwiązania przyjęte przez audytorów energetycznych mogą posłużyć do opracowania wskaźników energetycznych. A budowanie bazy danych na temat wyników energetycznych będzie podstawą do planowania dalszych działań.

Podane propozycje nie wyczerpują tematu, są jedynie podpowiedzią jak zacząć kompleksowo zarządzać efektywnością energetyczną. Wiąże się to z planowaniem działań w oparciu o uzyskiwane wyniki i poznane możliwości, a nie tylko bieżącym korzystaniem z dostępnych źródeł energii.


Powrót do spisu treści

O autorze

Z wykształcenia jestem inżynierem, skończyłam Wydział Metalurgii, Inżynierii Materiałowej, Transportu i Zarządzania na Politechnice Śląskiej (trudno teraz szukać dokładnie tego wydziału, uczelnie też się zmieniają). Pracę dyplomową pisałam i obroniłam w Katedrze Energetyki Procesowej. Wiedza dotycząca procesów produkcyjnych widzianych przez pryzmat wykorzystania różnych nośników energii przydaje mi się do dziś.
Magdalena Gawarecka
Msg Vexillo Systemy Zarządzania

Napisz do mnie

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu.
blog@msgvexillo.pl

Energetyczny pierwszy krok

Jeśli jesteś zainteresowany tematem obniżenia kosztów energii w firmie to zapraszam na moją stronę dotyczącą kursów energetycznych.
www.kursenergetyczny.pl